İNTERNETTE SANSÜR BAŞLIYOR İNTERNETTEKİ KISTLAMALAR NELER?İNTER

İnternette sansür başlıyor !
Bugünden itibaren internette "zararlı" bulunan yayınlar engellenecek. Yurt dışı ve yurt içi kaynaklı "zararlı" internet yayınlarına erişimin engellenmesi uygulaması, bugün başlıyor. Zararlı yayın yapan sitelerin izlenmesini, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı robot yazılımlar aracılığıyla gerçekleştirecek. Yani sansür otomatik uygulanacak, kişilerin kararına kalmayacak. Bu konuda Danıştay kararları baz alınacak. Ancak gerektiğinde kurum uzmanlarından da yararlanılacak. Bu kapsamda yaklaşık 40 milyon site taranacak.

MÜSTEHCENLİK DE SUÇ

İntihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu madde kullanımını kolaylaştırma, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için imkan sağlama ve Atatürk'e hakaret gibi suçlar, bir sitesinin kapatılmasına neden olabilecek.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

* Kişisel hakaret nedir ?

* Hangi cümleler hakarete girer ?

* Müstehcenlik nedir ?

* Toplumun genelini kapsayacak bir müstecenlik kavramı var mıdır ?

* Müstehcen fotoğraf nedir ?

* Yurt dışında yayın yapan Türkiye yasalarına göre işini yürütmeyen sınırsız özgürlük tanıyan Blog sistemlerinde (blogger.com wordpress vb.) milyonlarca kişinin blogu bulunuyor. 3-4 kişinin blogunda yazdığı yazı ya da kullandığı video-foto nedeniyle bu site tamamiyle kapanacak mı ?

* Yasanın 4. maddesinin 2. bendinde "İçerik sağlayıcı, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur" hükmü bulunuyor. Google ve yahoo gibi arama motorlarının durumu ne olacak ?

* Yüzbinlerce insanın ziyaret ettiği web siteleri genelde sadece e-posta adresi verirler. Tebligat email adresine yapılırken bu e-postanın ulaşıp ulaşmadığı neye göre kanıtlanacak. Bir e-postanın junk maile düşmesi ya da e-posta alan kişinin posta sistemlerindeki bir arıza durumunda ne olacak ?

* Kurul üyeleri kimler olacak ? Özel sektörden ve Türkiye'nin önde gelen internet firmalarından temsilciler bulunacak mı ?

* Bu soruların yanıtları verilmeden uygulanacak bir yasanın Türkiye'yi çağın buluşunda geri götüreceği ve önünü tıkyacağı belirtiliyor. Bu hiç düşünüldü mü ?

DÜNYADA DURUM NASIL ?

ABD
Hükümet, üniversitelere ve kütüphanelere bilgisayarlarına filtreleme programları yerleştirmeleri için bütçe ayırıyor. Bunun dışında yasak yok. Mahkemeler bunu kişisel özgürlüklere müdahale olarak kabul ediyor.

İngiltere
Çocuk pornosu tespit edilen sayfalar derhal filtreleniyor. Bunun dışında ise herhangi bir yasak bulunmuyor.

Avrupa Birliği
Irkçılık içeren sitelere erişimin engellenmesi planlanıyor.

İran
Rejim Muhalifi ya da müstehcen sitelere erişim yasak.

Almanya
Nazi içeriğe sahip tüm sitelere erişim engelleniyor. Bu yasak kapsamında Almanya hükümetinin Google ile yaptığı bir anlaşma var.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !